img03

Роздуми в день свята Преображення Господнього

 

Одного разу Ісус взяв Петра, Якова та Іоана, брата його, і вивів їх на високу гору одних, і преобразився перед ними: лице Його засяяло, як сонце, одежа ж Його стала білою, як світло. Такими словами починається Євангеліє на Літургії в день свята Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.

Ісус Христос на горі Фавор трьом апостолам показав Свою Божественну природу. Коли вони підіймалися на гору, то Спаситель ззовні нічим не відрізнявся від учеників. Йому так само як і їм фізично було важко підійматеся скелястою фаворською стежиною до вершини, піт так само як і у них виступав з Його чола. Але, пройшла мить, і три учні побачили перед собою Сина Божого, другу Особу Пресвятої Тройці. Біля Христа з’явились і два старозавітні пророки – Мойсей та Ілля, які, як пише євангелист Матфей, «розмовляли з Ним». За вченням Церкви, розмова була про майбутні хресні страждання і смерть Спасителя.

Апостоли були вражені побаченим, але зовсім не страх панував у їхнії серцях. «При цьому Петро сказав Ісусові: « Добре нам тут бути; коли хочеш, зробимо тут три намети: Тобі один, Мойсеєві один, і один Іллі». Ці слова апостола Петра яскраво свідчать про духовну радість, яку відчуває людина перебуваючи з Богом. Добре нам тут бути! Добре знати, що у всіх складних життєвих ситуаціях ми не самі; що у всіх труднощах ми можемо надіятися не лише на свої недосконалі сили. З нами Бог! Який завжди допоможе, надасть терпіння, мудрості. Господь завжди перебуває біля кожного з нас, стукаючи у двері наших сердець. Аби ми лише хотіли відкрити Йому ці двері, повністю віддатися Його волі у нашому суєтному житті…

«Поки він (апостол Петро – авт.) говорив це, ясна хмара осінила їх, і ось голос з хмари говорить: «Цей є Син Мій Улюблений, в Якому Моє благовоління; Його слухайте». І, почувши, ученики впали ниць і дуже полякались». Вдруге Бог-Отець свідчив про Божественну природу Ісуса Христа. Вперше це було на ріці Йордан, під час Богоявлення. Тоді всі люди, які були свідками цієї події, чули і голос Божий, що промовляв до них. Тепер же лише троє учеників Спасителя сподобилися цього. Господь ще раз нагадує людині, що саме через проповідь Його Сина, Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа можливе спасіння, можлива надія на вічне життя.

В день свята ми освячуємо у храмі плоди: овочі та фрукти, які вже дозріли до цього дня. Разом з тим ми повинні задуматися який духовний плід принесемо Господу, коли постанемо перед Ним; наскільки ми наблизились до Нього у нашому земному житті? Чи побачимо і ми те Фаворське світло і промовимо слова апостола Петра: «Господи, добре нам тут бути»?  


священик Анатолій Куліш

 
img03